Tekstiilikunst

AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023

NOMINENDIDMaasike Maasik

Preemia
AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
NOMINENTMaasike Maasiku  gobeläänide näitus "Mõtisklused" Tallinna Jaani Kiriku galeriis  (9. 12. 2023 - 15. 01. 2024) oli klassiku ergas, kirglik, aus ja süvenemisele kutsuv väga ilus väljapanek. Eriliselt rõõmustab, et kunstnikul oli jõudu selle aeganõudva ja raske alaga tegutsedes kududa uusi piltvaipu, mis teostatud erakordselt keeruliste tehniliste lahendustega ning ülimalt isikupärase käekirjaga. Maasikese vaibad on hinnalised kui kalliskivid, värvid küütlevad ja säravad, moodustades imelisi kooskõlasid. Iga vaiba taga on salapärane lugu, mis pakub tõlgendamisvõimalusi ja mõtteainet.Kadi Pajupuu. Foto: Marylin Piirsalu

Kadi Pajupuu

Preemia
AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
NOMINENTKadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitus "Tekstiks ja tagasi" 21.09.23-21.10.23 võlus kahe kunstniku loomingulise väljenduse ja koos toimimisega. Nende "kahekõne" on niivõrd tasakaalus, et üks ei karju teisest üle, nende sarnasused ja erinevused on loomulikus kooskõlas tõstes teineteist vastastikku esile.
Kadi Pajupuu võrratud leiutised eri materjalides, milledest enamus ei ole lõng või kangas, mõjuvad ergastavate, üllatavalt poeetiliste ja tundeliste tekstiilidena. Näitusel esinenud eriline meeleolu ning energia mõjus julgustavalt, liigutavalt ja väga ausalt.
Marilyn Piirsalu. Foto: Kadi Pajupuu

Marilyn Piirsalu

Preemia
AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
NOMINENT


Näitusel "Tekstiks ja tagasi" 21.09.23-21.10.23 eksponeeris Marilyn Piirsalu Kadi Pajupuu leiutatud teljel kootud põimitud piltvaibalikke autoritehnikas kangaid, milles segunevad gobelääni pikale ajaloole viitavad elemendid täiesti kaasaegsete töövõtete ja värske tunnetusega. Need on väga targalt kootud teosed, mis kannavad erilist haavatavuse tunnet ja omapärast ilu.
Piirsalu teosed on tundlikud, kõnekad ja tehniliselt põnevad. Ta vaatleb ja jäädvustab argiseid situatsioone, talletades vaipadele inimesi justkui mängleva kergusega. Vaibad on kootud uudses kudumistehnikas, mis lisab töödele kergust ja muudab kompositsioonide tausta elavaks ja varjundirikkaks.


Maryliis Teinfeldt-Grins

Preemia
AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
NOMINENTAasta 2023 oli Maryliis Teinfeldt-Grinsi jaoks viljakas: luues loovuurimuse põhjal teoseid ning tuues vaatajateni näituse „Suuremjault mälëstustes“ Vana-Võromaa Kultuurikojas. Maryliisi tikandiseeria maastikumälestustest, kus iga teos on reisijutt ehk ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti on, selge, säravalt helge ja äärmiselt võluv.

TUTVU NÄITUSEGA