17. märtsil kogunes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et valida välja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate laureaadid. Tunnustusi jagati kolmes kategoorias: Aasta tekstiilikunstnik, Aasta noor tekstiilikunstnik ja Aasta tekstiilitegu. Lisaks otsustas žürii välja anda elutööpreemia ja kaks eripreemiat.
Preemia
LAUREAAT
Aune Taamal
Aune Taamal (1963) pälvis preemia näitusetegevuse eest 2024. aastal: isikunäitused “Tigu, kes ronib Fuji mäele, aeglaselt…“ HOP galeriis ja “Kaks sammu sissepoole…” Saaremaa Kunstistuudios, osavõtt Barberino di Mugellos (Itaalia) toimunud näitusest “Verba Creant”, grupinäitus “Viiel viisil” Ugala teatris Viljandis (kuraator Reet Talimaa) ja osavõtt Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusest “Aasta värv on kirju” Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.
Kunstnik eksperimenteerib erinevate tekstiilsete materjalide ja tehnikatega, eelistades läbipaistvaid tekstuure, mis võimaldavad luua mitmekihilisi ruumilisi installatsioone. Ta on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli tekstiilikunsti erialal (1993).
Aune Taamal on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ja Stuudio 22 liige ja on loominguga tegelemise kõrvalt alates 2012. aastast olnud galerist Lühikese Jala Galeriis.
LAUREAAT
Kristina
Oja
Aasta noor tekstiilikunstnik 2024 on Kristina Oja (1999), kes pälvis preemia kirgliku suhtumise eest tekstiilikunsti ja masinkudumisse, kudumiprojekti “Katkenud joon” (juhendaja Imbi Armas), perekonna ajaloost ja suguvõsa piltidest inspireeritud kudumikollektsiooni “Ma olin kadunud” (juhendajad Liisa Kanemägi, Kirke Talu) ja selle edasiarenduse ning projekti “Teine” eest.
Kristina Oja on enda loomingulist tegevust iseloomustanud: “Kui küsitakse, mida täna teen, vastan ilmselt, et koon. Kudumine on abivahend, mis juhib mind läbi eksistentsi kaardistamata territooriumide.”
Preemia
AASTA TEKSTIILITEGU 2023
LAUREAAT
Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”
Žürii leidis, et Maryliis Teinfeldt-Grins´i suurejoonelise kogukonda kaasava loomingulise ettevõtmise mõju on nii kohene kui pikaaegne. Žürii hindas kõrgelt kunstniku märkimisväärset panust tekstiilikunsti ja -disaini populariseerimisel noorte seas, tuues ala neile lähemale, tutvustades oma uuenduslikku tehnikat laiale publikule ning pakkudes neile uusi ja põnevaid väljundeid.
Kogukonnaprojekti “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?” raames valminud viie meetri pikkune vaip on inspireeriv näide sellest, kuidas kunstnik suudab ühendada kohaliku kogukonna ja kunsti loominguliseks väljenduseks.
Loe lisaks: 'Who Remembers Last, Who Remembers Better?' by Maryliis Teinfeldt-Grins at the Tütar gallery
Žürii
ERIPREEMIA 2023
LAUREAAT
Kadi Pajupuu esinemine rahvusvahelisel erialafoorumil ja teadusartikli avaldamine
Žürii eripreemiaga tunnustati Kadi Pajupuud kui väsimatut tegutsejat ja uuendajat tekstiilivaldkonnas. Pajupuu pälvis eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest. Tema uuenduslike kangakudumistehnoloogiate pidev arendamine ja tutvustamine on jõudnud uuele tasemele, kajastudes hiljutisel esinemisel rahvusvahelisel erialafoorumil ning teadusartikli avaldamisel.
23. novembril osales Kadi Pajupuu ettekandega teemal MultiWeave sündmusel Algorithmic Pattern Salon, kus keskenduti algoritmilistele mustritele loomekunstides, käsitöös ja programmeerimises.
Pajupuu artikkel „Muudetava tihedusega kangasuga. Ühe tööriista leiutamise lugu“ ilmus 2023. aasta väljaandes ajakirjas Studia Vernacula. Artikkel on üles ehitatud leiutamise kui protsessi, isetegemise kui hoiaku ja käsitöövaldkonna leiutise tootestamiseks vajalike tegevuste ja kuvandiloome ümber. Artikkel avab juhtumipõhiselt ühe tekstiilkäsitööriista, reguleeritavate piivahedega kangasoa leiutamise teekonda alates ideest kuni prototüübi, kasuliku mudeli ja tooteni. Artikkel pakub ülevaadet varasematest lõimetiheduse muutmist võimaldavatest soavariantidest ning kirjeldab leiutamise protsessi, arvestades leiutaja poolt tajutud etappe. Erilist tähelepanu pööratakse leiutaja isiklikule kogemusele, tuues esile nii tootearendust soodustavad kui ka takistavad tegurid. Leiutaja valikuid protsessis on mõjutanud enesemääratlus kasutajana ja ettevõtjana.
Kadi Pajupuu on kudumisvõimaluste väsimatu avastaja ja avardaja läbi loova leiutamise, katsetamise ja propageerimise. Tema puhul ei ole küsimus „ Kas saab?“, vaid „Kuidas saab?“, kui miski teda tõesti huvitab. Kadi piire murdev innovaatilisus avaldub nii kunstniku enese loomingus kui ka õpetajatöös meistriklasside ja videoloengute läbiviijana.
Aastal 2023 galeriis Pallas toimunud näitusel "Tekstiks ja tagasi" interpreteeris Kadi Pajupuu leiutatud tehnikat ka Marilyn Piirsalu.
Helen Adamson (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum)
Elna Kaasik (Aasta Tekstiilikunstnik 2022)
Elin Kard (Eesti Kunstnike Liit)
Erle Loonurm (ajakirjanik, ERR)
Stella Mõttus (kunstiteadlane)
Stella Runnel (Eesti Disainerite Liit)
Liisa Torsus (Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2022)
Aasta Tekstiilipreemiad 2023 toetajad: