Neljapäeval, 25. jaanuaril kell 17.00 avatakse Hop galeriis Aune Taamali näitus „Tigu, kes ronib Fuji mäele, aeglaselt...“. Käesoleval näitusel saab näha unikaalses autoritehnikas valminud tekstiile mis on inspireeritud 30 aastat tagasi EKA (tolleaegse Tallinna Kunstiülikooli) lõputöö pealkirjast “ Oo, tigu, roni üles Fuji mäele, aga aeglaselt, aeglaselt...” Näituse läbivaks motiiviks peab kunstnik kulgemist, sooviga luua ümbritsevale kiirustamisele vastukaaluks avarus inimolemise sees, kohalolu hetkes ja ruumis ning selle sümbioosise märkamises. Kunstnik kirjeldab oma avatavat näitust järgmiselt:

Täpselt ei olegi enam meeles, mis ajendas mind toona Jaapani poeedi Kobayashi Issa haikut kasutama. Ehk paelus vastandumine - teo väiksus suurele mäele.Tegelikult peitub selles kolmerealises haikus palju tarkust -  orienteeruda kõrgeima eesmärgi poole, mida võiksime ette kujutada. Otsi üles oma Fuji ja roni sellele võimalikult aeglaselt! Eesmärgi suunas liikumise protsess võib olla parim, mida elul pakkuda on. Õnn ja rahulolu on peidus mitte saavutamises, vaid kulgemises. Need 30 aastat ongi möödunud piltlikult öeldes pidevalt ronides, arenedes nii loominguliselt, vaimselt, hingeliselt, ikka omas tempos. Tippu jõudmine ei pruugigi olla eesmärk, tähtis on teekond ise. Hakkaks ju igav, kui ühel päeval enam kuhugi püüelda poleks. Teo aeglus liikumisel võimaldab tunnetada, näha tervikut ka väiksemates asjades ning mõista, kuhu ta ajas ja ruumis sobitub.

Teo aeglase liikumisega seostub mulle asjaolu, et minugi tööd valmivad läbi rea tegevuste nagu kavandamine, lõikamine, ühendamine, sulatamine, lahustamine, tikkimine, kollaaź...ehk nõuavad teostamiseks omajagu aega. Eksponeeritavaid töid iseloomustab kergus, õhulisus, läbipaistvus, teatraalsus. Nad peegeldavad elu rabedust, meie habrast eksistentsi, sisaldades erinevaid tundmusi ja kogemusi, nii rõõmuhetki kui ka arme. Vahel on tunne, et mitte mina ei teosta tööd, vaid töö loob iseennast, muutub, kasvab välja rännakutest enda sisemuses, oma elusolemise mustrist. Töödes kombineerin erinevaid visuaalseid sümboleid ja koode: E. Enno, D. Kareva, Rumi luuleridu, tekste Hiina luuletaja ja filosoofi Laozi iidsete õpetuste raamatust Tao Te Ching, mida teiste sõnadega nimetatakse ka Kulgemise väe raamatuks. Toimuvat võib määratleda kui teksti kujunemist tekstiilitaieseks. Olen tekste oma töödes kujunduselemendina varemgi kasutanud. Naljaga pooleks - kas tuleneb selline tekstilembus sõnade tekst ja tekstiil sarnasusest või ajendab säärast kujutamislaadi tundmus, et pelgalt sümbolid ja koodid ei suuda mõtet nii hästi edastada kui sõnades peituv vägi. Kuigi autorid ja tekstid, mida oma töödes kasutan on erinevad, ühendab neid mõttelõngana Tigu ronimas oma elu mäele ehk mina kogemas oma algset olemust, elu sügavamat sisu.


Aune Taamal (sünd. 1963) on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli tekstiilikunsti eriala (1993). Oma loomingus  eksperimenteerib Taamal erinevate tekstiilsete materjalide ja tehnikatega, eelistades läbipaistvaid tekstuure, mis võimaldavad luua mitmekihilisi ruumilisi installatsioone.Taamali töid on eksponeeritud erinevatel näitustel Eestis ja välismaal. A. Taamal on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ja Stuudio 22 liige. Loominguga tegelemise kõrvalt on Taamal alates 2012 aastast olnud galerist Lühikese Jala Galeriis.

Näitust toetavad eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

Näituseid HOP galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

 

Lisainfo:

Maria Valdma-Härm

+372 511 2350

HOP galerii

Hobusepea 2, 10133 Tallinn

N–T 11.00–18.00

hopgalerii.ee