17. märtsil kogunes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et valida välja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate laureaadid. Tunnustusi jagati kolmes kategoorias: Aasta tekstiilikunstnik, Aasta noor tekstiilikunstnik ja Aasta tekstiilitegu. Lisaks otsustas žürii välja anda elutööpreemia ja kaks eripreemiat.
Preemia
LAUREAAT
Aune Taamal
Aune Taamal (1963) pälvis preemia näitusetegevuse eest 2024. aastal: isikunäitused “Tigu, kes ronib Fuji mäele, aeglaselt…“ HOP galeriis ja “Kaks sammu sissepoole…” Saaremaa Kunstistuudios, osavõtt Barberino di Mugellos (Itaalia) toimunud näitusest “Verba Creant”, grupinäitus “Viiel viisil” Ugala teatris Viljandis (kuraator Reet Talimaa) ja osavõtt Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusest “Aasta värv on kirju” Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.
Kunstnik eksperimenteerib erinevate tekstiilsete materjalide ja tehnikatega, eelistades läbipaistvaid tekstuure, mis võimaldavad luua mitmekihilisi ruumilisi installatsioone. Ta on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli tekstiilikunsti erialal (1993).
Aune Taamal on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ja Stuudio 22 liige ja on loominguga tegelemise kõrvalt alates 2012. aastast olnud galerist Lühikese Jala Galeriis.
LAUREAAT
Kristina Oja
Aasta noor tekstiilikunstnik 2024 on Kristina Oja (1999), kes pälvis preemia kirgliku suhtumise eest tekstiilikunsti ja masinkudumisse, kudumiprojekti “Katkenud joon” (juhendaja Imbi Armas), perekonna ajaloost ja suguvõsa piltidest inspireeritud kudumikollektsiooni “Ma olin kadunud” (juhendajad Liisa Kanemägi, Kirke Talu) ja selle edasiarenduse ning projekti “Teine” eest.
Kristina Oja on enda loomingulist tegevust iseloomustanud: “Kui küsitakse, mida täna teen, vastan ilmselt, et koon. Kudumine on abivahend, mis juhib mind läbi eksistentsi kaardistamata territooriumide.”
Preemia
AASTA TEKSTIILITEGU 2023
LAUREAAT
Ave Matsin
Viljandi Pärandusfestivali eestvedamine
Ave Matsin (1973) pälvis preemia Aasta tekstiilitegu Viljandi Pärandusfestivali eestvedamise eest.
Viljandi Pärandusfestival “pärand parandab” toimus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia eestvedamisel ja UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinna egiidi all 2024. aasta oktoobris. Festivali programmi kuulus rahvusvaheline konverents, õpitoad ning päranduspidu, mis ühtekokku tutvustasid vaimse kultuuripärandi nähtusi ning avasid erinevaid rahvakultuuri teadmiste ja oskuste vaatenurki. Viljandi pärandusfestival oli ka osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Festivali raames toimusid rahvusvahelise konverents “Pärand kestlike kogukondade teenistuses“, kaheksa rahvusvahelist pärandi, käsitöö ja pärimusmuusika meistriklassi ja päranduspidu, mille raames sai tutvuda värvikate külalistega UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinnadest üle maailma.
Preemiale Aasta tegu kandideerisid veel Kaire Tali (Riia Läti Seltsis toimunud Eesti tekstiilikunsti näituste kureerimine) ja eelmine USA suursaadik Eestis George P. Kent.
ETeKL
ELUTÖÖPREEMIA
LAUREAAT
LUDMILLA SWARCZEWSKAJA
Ludmilla Swarzcewskaja on äratuntavalt omanäolise käekirjaga järjepidevalt aktiivne tekstiilikunstnik ning Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige alates aastast 1998.
Ludmilla Swarczewskaja sündis 15. juulil 1949 Põhja-Osseetias. Aastatel 1968–1972 õppis ta Moskvas Kalinini nimelises Kunsttööstuskoolis ning seejärel aastatel 1973-1978 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis tekstiili ja moe erialal.
Ludmilla Swarczewskaja kujutab oma teostes mõtteid loodusest, muusikast, poeesiast ja inimsuhetest, tõlkides oma ideed abstraktseteks värvikompositsioonideks. Peamiselt kasutab ta oma ideede edasiandmiseks gobelääntehnikat, kuid sageli eksponeerib koos vaipadega ka kollaažtehnikas kompositsioone. Ta on osalenud kümnetel näitusel nii Eestis kui ka Leedus, Poolas, Soomes, Itaalias ja Venemaal. Enamik kunstniku loomingust on erakogudes nii Eestis kui ka välismaal, aga ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis ning Eesti Näitlejate Liidus. Pärnu Spordihoonet kaunistab tema monumentaalne tekstiilipannoo „Atleetika”.
Ludmilla Swarczewskaja on järjepidev ja väsimatu looja, kes ei jäta vahele ühtegi võimalust näitusel osalemiseks ja oma loomingu jagamiseks.
Tänavu 75. juubelit tähistanud kunstnik avas hiljuti isikunäituse „Ühendavad lõngad“ Tallinnas Hopneri Majas, samuti toimus autori isikunäitus Pärnu Linnagaleriis. Autor osaleb oma teostega ka Pärnus Uue Kunsti Muuseumis avatud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusel Aasta värv on kirju (kuraator Aet Ollisaar) ja liidu 30. juubelit tähistaval näitusel (Au)hinnatud (kuraatorid Helen Adamson ja Triin Jerlei).
Ludmilla Swarczewskaja on töötanud aastatel 1978–1994 kunstnikuna Pärnu Linakombinaadis, 1992–1993 lavastuse konsultandina Läti Rahvusooperis ja 1995–1998 kunstiõpetajana Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis. Swarczewskaja on töötanud kunstnikuna ettevõtetes AS Vikero Tekstiil (1998–1999) ja Krenholm Holding Ltd (1999–2000), kompositsiooni õppejõuna Euroülikoolis (1999–2001) ja LEX Ülikoolis (1997–2002) ning on juhendanud diplomitöid Eesti Kunstiakadeemia Rakenduskunsti Kolledžis (2002–2004). Alates 2005. aastast vabakutseline kunstnik.
ISIKUNÄITUS PÄRNU LINNAGALERIIS
Žürii eripreemia
AASTA TEOS 2024
LAUREAAT
Ilja Uhlinov, "Tühjus"
Žürii eripreemia
AASTA TEOS 2024
LAUREAAT
Aasta tekstiiliteose tunnustus omistati Ilja Uhlinovile (1991) gobelääni “Tühjus” / “Void” (lina, vill, puuvill, viskoos, 2024) eest Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusel “Aasta värv on kirju” Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.
Ilja Uhlinov lõpetas 2017. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallase tekstiiliosakonna. Ilja Uhlinov: „Minu jaoks kunst on ilmutus. See on loomise protsess, kus kunstnik on sisuliselt vahendaja Jumala ja tema töö vahel. Ka impulss, mis jätab märgi meie ajju kujutiste, sümbolite, sõnade või tegude kujul. Iga kunstnik valib ise edastamise ja avaldamise meetodi. See pilt tuli mulle unes: suur, puhas, lumivalge paberileht. See oli veatu ja igati täiuslik, nagu piiritu, tingimusteta usaldus. See kiirgas sõna otseses mõttes valgust ja armastust, harmooniat ja kõigi asjade ühtsust.”
Žürii
eripreemia
AASTA TEKSTIILI SÕBER 2024
LAUREAAT
Georg P. Kent ja
Velida Kent
Velida Kentile.
Eelmine USA Suursaadik Eestis George P. Kent algatas 2024. aastal tiheda koostöö Eesti Tekstiilikunstnike Liiduga, toimusid mitmed kohtumised ja sündmused. See on esimene kord, kus mõne riigi suursaadik algatab erialaliiduga nii ulatusliku koostöö.
Samuti väärib tähelepanu proua Velida Kenti valmistatud piparkoogist Heimtali makett, mis kujutas Anu Raua eluhooneid ja Heimtali keskust, kujunduses kasutati väga mitmeid Anu Raua tuntumaid vaipu. Selle valiku
tõttu jõuab Anu Raua looming ja Eesti tekstiilikunst üldisemalt väga
erineva publikuni nii Eestis kui välismaal.
Aet Ollisaar (Aasta Tekstiilikunstnik 2023)
Elin Kard (Eesti Kunstnike Liit)
Erle Loonurm (ajakirjanik, ERR)
Helen Adamson (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum)
Margot Vaaderpass (Eesti Disainerite Liit)
Maria Kristiin Peterson (Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023)
Triin Jerlei (kunstiteadlane)
Aasta Tekstiilipreemiad 2023 toetajad: